W którą stronę mieszać herbatę?

Pytanie “W którą stronę mieszać herbatę?” nie jest tak banalne jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Można oczywiście powoływać się indywidualne preferencje co do kierunku mieszania herbaty, ja jednak chciałbym zająć się możliwie obiektywną, naukową analizą zjawiska.

Po pierwsze, należy stwierdzić, że herbatę można mieszać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (tak zwane “w prawo”), jak i w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (tak zwane “w lewo”). Po drugie, za optymalny kierunek mieszania przyjmujemy ten, przy którym ilość wydatkowanej energii podczas mieszania jest minimalna.

Po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów i analiz, stwierdzam że optymalnym kierunkiem mieszania herbaty jest kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. Wydatkowana podczas takiego mieszania energia jest najmniejsza, ponieważ na naszą korzyść działa z efektu Coriolisa. Mieszając “w prawo” mniej się meczymy. Powyższa zasada obowiązuje oczywiście dla półkuli północnej – jeżeli odwiedzamy babcię w Australii i pijemy z nią herbatkę to należy mieszać “w lewo”.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do prawidłowości powyższej tezy, to proszę spojrzeć na stronę w Wikipedii – tyle tam mądrych wzorów, że to musi być prawda. A jeżeli mimo wszystko ktoś wciąż nie byłby usatysfakcjonowany i chciałby, zgodnie z duchem prawdziwie naukowego podejścia, powtórzyć moje doświadczenia, to mogę po koszcie nośnika danych (1 uncja złota po kursie z dnia złożenia zamówienia) wysłać powyższą stronę z Wikipedii.

9 Responses to “W którą stronę mieszać herbatę?”

 1. nablaone says:

  Zdaje się, że w mieszaniu nie chodzi o wprawienie cieczy w ruch. Chodzi o w przyspieszenie dyfuzji. Kierunek przeciwny zdaje się wprowadzać zawirowania, co za tym idzie zwiekszać szansę na rozdrobnienie kryształków cukru. Czyli przyspiesznie rozpuszczania.

  Czas na eksperyment :-)

 2. Der Professor says:

  No to postaram się rozwiać wasze wątpliwości. Będąc na półkuli północnej, należy mieszać w lewo. Odwrotnie na południowej. Na półkuli północnej woda wiruje w prawo, np. Podczas spuszczania wody w klozecie, odpływie wody w zlewie. Mieszając w lewo stawiamy większy opór cieczy, cukier “lepiej” się rozpuszcza.

 3. jacek says:

  a co jeśli mieszkam na równiku?

 4. Kuj2 says:

  Jeśli mieszkasz na równiku, to i tak jest tam za gorąco, żeby pić herbatę.

 5. Asia says:

  Oglądałam program o całym tym spuszczaniu wody w “klozecie” w programie pogromcy mitów, bądź brainiac i okazało się,że to wszystko zależy od tego jak wyprofilowana jest muszla klozetowa/zlew.
  A co do picia herbaty w gorący dzień jest zalecana.

 6. Eliza says:

  Muszę napisac, ze to niezwykle dobry artykul. Oby wiecej takowych blogów !

 7. jsjj8.com says:

  Awesome! Its really remarkable piece of writing, I have got much clear idea concerning from this
  paragraph.

 8. Jojo says:

  Jestes debilem po prostu.

 9. maliPL says:

  Interesujące. Jasna Strona powiedziała że powinno się mieszać w góre i w dół.

Leave a Reply