Archive for the ‘Uncategorized’ Category

Twierdzenie Bayesa

Friday, January 28th, 2011

Przeczytałem “od dechy do dechy” esej Yudkowsky’ego objaśniający twierdzenie Bayesa.

Polecam wszystkim znającym język angielski, z zacięciem filozoficzno-racjonalno-matematycznym. Prawdziwa uczta intelektualna. Czytając koniecznie należy przećwiczyć przykłady samodzielnie na kartce papieru. Znakomicie poprawiają zrozumienie tematu.

Szkoda tylko, żeby świeżo odświeżona wiedza za chwilę wyparowała. Szukam gdzie by tu zastosować wnioskowanie Bayesowskie. W ostateczności zacznę robić zadania ze zbioru dla klasy 8-mej szkoły podstawowej… tylko z piwnicy przyniosę.

Wieczór aż miło

Monday, January 10th, 2011

Beef Jerky, wytrawne Primitivo i Król komedii.

W którą stronę mieszać herbatę?

Monday, January 11th, 2010

Pytanie “W którą stronę mieszać herbatę?” nie jest tak banalne jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Można oczywiście powoływać się indywidualne preferencje co do kierunku mieszania herbaty, ja jednak chciałbym zająć się możliwie obiektywną, naukową analizą zjawiska.

Po pierwsze, należy stwierdzić, że herbatę można mieszać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (tak zwane “w prawo”), jak i w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (tak zwane “w lewo”). Po drugie, za optymalny kierunek mieszania przyjmujemy ten, przy którym ilość wydatkowanej energii podczas mieszania jest minimalna.

Po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów i analiz, stwierdzam że optymalnym kierunkiem mieszania herbaty jest kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. Wydatkowana podczas takiego mieszania energia jest najmniejsza, ponieważ na naszą korzyść działa z efektu Coriolisa. Mieszając “w prawo” mniej się meczymy. Powyższa zasada obowiązuje oczywiście dla półkuli północnej – jeżeli odwiedzamy babcię w Australii i pijemy z nią herbatkę to należy mieszać “w lewo”.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do prawidłowości powyższej tezy, to proszę spojrzeć na stronę w Wikipedii – tyle tam mądrych wzorów, że to musi być prawda. A jeżeli mimo wszystko ktoś wciąż nie byłby usatysfakcjonowany i chciałby, zgodnie z duchem prawdziwie naukowego podejścia, powtórzyć moje doświadczenia, to mogę po koszcie nośnika danych (1 uncja złota po kursie z dnia złożenia zamówienia) wysłać powyższą stronę z Wikipedii.

First things first

Wednesday, December 9th, 2009

You can’t get second things by putting them first; you can get second things only by putting first things first

by C.S. Lewis

Co to jest dom starców?

Monday, October 26th, 2009

Dom starców, to zemsta dzieci za przedszkole.